• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
Dziś jest poniedzialek 05 grudnia 2022, dziś są imieniny: Kryspina i Saby
nasz kanał TV
LGD Szanse bezdroży
LGR
CZG
Polskie trasy
Krajobraz rzeczny
pogadaj
linia elektryczna
gaz
mikroporady

Rzeka Gowienica

dodano: 2011-08-30 08:07:53

Rzeka Gowienica o długości 47,9 km, swoje źródła ma w torfowej dolinie w okolicach Burowa, Mostów i Pogrzymia . Płynie kolejno przez 5 gmin : Maszewo, Osinę, Goleniów, Przybiernów i Stepnicę. Z  dopływem w miejscowości Bodzęcin, wiję się doliną wśród  łąk i lasów. Na Pomorzu jedna z mniej zniszczonych działalnością człowieka rzek. Uznawana jest za rzekę dziką, pełną powalonych drzew, meandrów, nadbrzeżnych łozin. Szczególnie urokliwy jest jej końcowy, kilkunastokilometrowy odcinek na terenie Gminy Stepnica, od miejscowości Babigoszcz do ostatnich drzew stepnickich lasów. Rzeka kończy swój bieg  trzykilometrowym uregulowanym kanałem płynącym przez łąki. Do Zalewu Szczecińskiego, dokładnie Zatoki Stepnickiej wpada w miejscowości Stepnica. Najciekawsze turystycznie fragmenty znajdują się w okolicach Burowa, Babigoszczy i Widzieńska gdzie znajdują się: most,  plaża, z możliwością rozpalenia ogniska.

Gowienica jest szlakiem kajakowym, jednak w spływach przeszkadzają liczne naturalne przeszkody, dlatego jest trasą dla silnych i zaprawionych kajakarzy. Na trasie dziesiątki razy trzeba przeprawiać się przez zwalone kłody, czasami tworzące kilkumetrowej wysokości zwały. Spływ najlepiej zacząć w Babigoszczy przy moście na drodze krajowej nr 3 i pierwszego dnia dopłynąć do Widzieńska, a drugiego do Stepnicy. Rzeka zazwyczaj płytka, głębsza tylko w zakolach i przy przeszkodach. Mnóstwo pięknych meandrów, krajobraz bardzo zmienny - lasy, łąki, doliny. Spotkać tu można bardzo dużo gatunków zwierząt z bobrem i bielikiem włącznie. 

Opis bardzo ciekawego spływu na znajduje się w następnej zakładce o  Gowienicy.

Wędkarstwo: Gowienica jest  rajem dla wędkarzy. Łosoś i troć wędrowna od zarania przybywają tu  odbyć naturalne gody. Na przełomie maja i czerwca w okresie rójki największych jętek, wędkarze mogą liczyć na pstrągi, jazie , jelce, czasem lipienie. 

W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie Gimnazjum im. Dywizjonu 303 w Stepnicy przystąpili do realizacji projektu „ Najtrudniejszy pierwszy krok” finansowanego przez Unię Europejską. W ramach projektu powstał przewodnik krajoznawczo-turystyczny Z biegiem Gowienicy. Przewodnik opracowany został przez uczniów klasy pierwszej i drugiej pod kierunkiem nauczyciela geografii Wiesława Sitniczuka. Dokumentację fotograficzną sporządzili: Zuzanna  i Szymon Gancarczyk. Powstał cykl zdjęć Gowienicy, który uatrakcyjnił nasz przewodnik.  W grudniu 2011 r. Nadleśnictwo Goleniów zorganizowało plener fotograficzny nad Gowienicą w okolicach Widzieńska. W plenerze pod opieką Wiesława Sitniczuka uczestniczyli: Zuzanna Gancarczyk, Daria Grądz, Paulina Kiszko i Jakub OrlonUczniowie na swoich fotografiach uwiecznili piękno rzeki i otaczającej ją przyrody, a rezultaty swojej pracy nad przewodnikiem i z grudniowego pleneru zamieścili w postaci zdjęć na korytarzu gimnazjum przed klasą geograficzną. Galeria wzbudza ogólne zainteresowanie i warta jest obejrzenia.  

Galeria zdjęć

Kalendarz imprez

Licznik
Odwiedziło nas:
3646881
osób
Dane adresowe

Urząd Miasta i Gminy Stepnica
ul. T. Kościuszki 4
72-112 Stepnica

tel. 091 418 85 21 - sekretariat
fax 091 418 85 80
e-mail: ug@stepnica.pl

Ważne informacje

NIP: 856-00-08-633
REGON: 000544220
konto: 70 1020 4812 0000 0502 0044 7870

Godziny pracy

Urząd jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia