• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
Dziś jest poniedzialek 05 grudnia 2022, dziś są imieniny: Kryspina i Saby
nasz kanał TV
LGD Szanse bezdroży
LGR
CZG
Polskie trasy
Krajobraz rzeczny
pogadaj
linia elektryczna
gaz
mikroporady

Zalew Szczeciński

dodano: 2011-09-15 10:35:46

Zalew Szczeciński jest najprawdopodobniej najbogatszym w gatunki łowisko w naszym kraju. Występują tu niemal wszystkie gatunki ryb karpiowatych, spotykanych w wodach polskich. Bogactwa dopełniają takie drapieżniki jak: okoń, sandacz, miętus, sum, szczupak oraz łosoś i troć wędrowna. Można tu spotkać i rzadsze gatunki jak sieja wędrowna, aloza, certa czy inna, rzadka przedstawicielka rodziny karpiowatych - ciosa, przypominająca pokrojem ciała tropikalne ryby latające. Co prawda, podobnie jak i w innych wodach naszego kraju, złowienie przyzwoitej wielkości węgorza jest coraz trudniejsze, to nadal warto próbować tu szczęścia, tym bardziej, że możemy liczyć na rekordowych rozmiarów miętusa. Zalew Szczeciński to jednocześnie olbrzymie tarlisko, jak i niezwykle żyzne żerowisko ryb.

Zalew Szczeciński jest ważnym zbiornikiem wodnym na europejskich szlakach i trasach wędrówek ptaków. Już w lipcu i sierpniu nad Zalewem Szczecińskim pokazują się stada migrujących rybitw zwyczajnych, rybitw czarnych, mew białych i czajek. Jesienią w ogromnych kluczach przelatują gęsi i żurawie. Na wodzie żerują perkozy dwuczube, nurogęsi, bielaczki, ogorzałki, czernice, głowienki, gągoły, krzyżówki, krakwy i kormorany. Zimą kiedy Zalew jest skuty lodem ptaki możemy obserwować na oparzeliskach i na torze wodnym, gdzie lód jest pokruszony przez przepływające statki. Najliczniejsze stada tworzą tam nurogęsi, bielaczki, ogorzałki, głowienki i czernice. W okresie zim Zalew stanowi bazę pokarmową dla bielika. Ryby ogłuszone lub zabite śrubami przepływających statków, przyciągają liczne bieliki. Zdarza się że na jednym drzewie zaobserwować można 50 bielików, a niekiedy można je obserwować w stadkach liczących od 5 do 20 osobników przy upolowanej zdobyczy lub padlinie. Na terenie Gminy Stepnica   występuje  największe zagęszczenie gniazd  i występowania tych rzadkich drapieżników. 

Płytkie wody Zalewu Szczecińskiego w szczególności w  rejonie miejscowości Czarnocin, a także zawsze korzystne  zachodnie wiatry stwarzają najlepsze i najbezpieczniejsze  warunki w Polsce do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu.  W Czarnocinie działa Szkoła Aktywnego Wypoczynku "Frajda”.

Żeglowanie po Zalewie to olbrzymia przyjemność, tak dla amatorów, jak i dla profesjonalistów. Gmina Stepnica zapewnia doskonałe, nowoczesne bazy do uprawiania tego sportu. Stepnickie mariny wchodzą w skład Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego – sieci portów i przystani jachtowych w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego, w Szczecinie oraz na wybrzeżu Bałtyku. W samej Stepnicy funkcjonuje Przystań Żeglarska przy Kanale Młyńskim  na ok. 300 jednostek oraz  dwie mniejsze przystanie jachtowe: w Gąsierzynie i Kopicach.

Przecztaj więcej na temat przystani.

Kalendarz imprez

Licznik
Odwiedziło nas:
3646913
osób
Dane adresowe

Urząd Miasta i Gminy Stepnica
ul. T. Kościuszki 4
72-112 Stepnica

tel. 091 418 85 21 - sekretariat
fax 091 418 85 80
e-mail: ug@stepnica.pl

Ważne informacje

NIP: 856-00-08-633
REGON: 000544220
konto: 70 1020 4812 0000 0502 0044 7870

Godziny pracy

Urząd jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia